Ana Sayfa Blog

Seagate’den 100TB Kapasiteli HDD Planı

Her geçen gün gelişmeye devam eden depolama sistemleri pazarından yeni haberler gelmeye devam ediyor. Pazarın önemli isimlerinden Seagate, 2025 yılına kadar 100 TB kapasiteli bir HDD üretmeyi planlıyor. EN UCUZ NOTEBOOK FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ Mekanik diskler konusunda Isı Yardımlı Manyetik Kayıt – HAMR teknolojisi üzerinde çalışan Seagate, gelecek yıl sonuna doğru ilk HAMR HDD prototipini üretmeyi planlıyor. Ardından 4TB gibi küçük kapasitelere sahip ilk örnekleri deneme amacıyla piyasaya sürecek olan Seagate, 2025 yılında 100TB kapasiteli hard diskler geliştirmeyi planlıyor. HAMR bir veri kayıt süreci ve adından anlaşılacağı üzere ısıdan yardım alıyor. Bir lazer veri yazılan plakayı ısıtarak 450 derece seviyesine getiriyor. 810mm dalga boyu ve 20mW enerji kullanan ısı lazeri, plaka üzerinde her seferinde sadece çok küçük bir alanı ısıtıyor ve çok çabuk bir şekilde bu alan soğutulabiliyor. Yüzeyin ısısında meydana gelen bu ani değişim diskin manyetik özelliklerini kısa süreliğine değiştiriyor ve manyetik kayıt yoğunluğunu sınırlayan çevre ısısını aşabiliyor. Böylece kayıt süreçlerinde daha fazla yoğunluk ve daha kapasiteli mekanik sürücüler elde ediliyor. Bununla birlikte lazer entegreli yazma kafası ile disk plakaları arasında daha fazla mesafeye ihtiyaç duyulduğu için HAMR diskleri 3.5 inçlik standart boyuttan biraz daha büyük olmak zorunda. Seagate 2018 yılında 4TB kapasiteli HAMR disklerin satışına başlamayı planlıyor. Yeni sürücüler ilk etapta bulut altyapısı sunan veya büyük ölçekli veri merkezleri çalıştıran firmaları hedefliyor.

SSD Sürücülerden Veri Kurtarma İşlemi Kolaylaşıyor

Geçtiğimiz yıllara göre büyük bir gelişme kaydeden SSD sürücü pazarı, performans olarak da gelişmeye devam ediyor. Artık SSD sürücülerden beri kurtarma işlemi kolaylaşıyor. EN UCUZ NOTEBOOK FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ Hatalı veya tamamen zarar görmüş SSD sürücülerden veri kurtarabilmek HDD sürücülere göre maliyetli ve zaman alan bir süreç. Bu bakımdan pek çok firma ve kuruluş bu dezavantajları ortadan kaldırmak için çalışıyor. Depolama Ağı Endüstri Birliği – SNIA ve SSD girişimi – SSSI biraraya gelerek Veri Kurtarma/Silme Özel İlgi Grubu – DR/E SIG adında yeni bir oluşum kurduklarını ve SSD’lerden veri kurtarma konusunda çalışmalar yapacaklarını duyurdu. DR/E SIG girişimi bünyesinde bir forum oluşturacak ve çözüm ortakları ile SSD üreticilerinin eleştiri ve önerilerini biraraya getirecek. Girişim hem tüketicilere yönelik düşük maliyetli hem de veri kurtarmayı çok büyük oranlarda başaran bir çözüm ortaya çıkarmak amacında. Girişimin liderli Scott Holewinski, kötü blok yönetimi, kötü girdileri temizleme ve Trim komutları gibi SSD’lerin dayanıklılığını ve ömrünü uzatan tüm özelliklerin verilerle haşır neşir olması nedeniyle veri kurtarmanın zorlaştığını belirtiyor. Ayrıca kendiliğinden şifrelenebilen bu sürücülerdeki verilerin üreticinin yardımı olmadan kurtarılamaması da ayrı bir sorun teşkil ediyor. Girişim çalışmalarında tüm büyük SSD üreticileri, veri kurtarma sağlayıcıları ve SSD kullanan standart oluşturucu organizasyonlar ile dirsek temasında olacak. Herkesin birbirini dinlediği ve anladığı bir ortamda daha hızlı ve daha kesin sonuçlar alınacağına inanılıyor.

Micron, 2. Nesil 3D Xpoint Çalışmalarına Başladı

Henüz kullandığı yeni bellek teknolojisi 3D Xpoint içeren ilk ürünler bile piyasaya çıkmayan Micron firması, hemen ikinci nesil 3D Xpoint çalışmalarına başladı. EN UCUZ NOTEBOOK FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ NAND belleklerin temel aldığı değişken olmayan bellek teknolojisi üzerine inşa edilen 3D XPoint, NAND belleklere göre 1000 kat daha hızlı ve 1000 kat daha fazla dayanıklı olabiliyor. Ayrıca standart belleklere göre 10 kat daha fazla yoğunluk ve kapasite sunabiliyor. Bu sayede maliyetler düşüyor, gecikme zamanları azalıyor, kapasite ve performans artıyor. 3D XPoint bit satırları ve yazı satırları arasına yerleşen ve bireysel olarak ulaşılabilen hücre yığınlarından oluşuyor. Veri depolama ve geri çağırma için bir anahtar sistemi ile birleştirilen bu yapı, elektronları hapsederek veri depolama yöntemini kullanmıyor. Bunun yerine bellek hücresinin malzemesindeki bir özelliğin değiştirilmesi sayesinde veri depolanabiliyor. Ancak Intel bununla ilgili detayları açıklamadı. 3D XPoint bellekler bu sayede bellek hücreleri daha kısa ve birbirine daha yakın şekilde paketlenebiliyor, daha yüksek yoğunluklara erişebiliyor ve küçük veri paketlerinin işlem görmesi ile daha hızlı ve daha verimli I/O performansı ortaya çıkıyor. İlk etaptaki 3D XPoint belleklerin her yongasında 128Gb bellek depolanabilecek. Micron’un ikinci nesil 3D Xpoint belleklerinde 128Gb kapasiteyi daha da artıracağı görüşü hakim. Zira teknolojinin yayılması adında kapasitelerin artırılması gerektiğini düşünen Micron, hız ve güvenilirlik unsurlarına ise çok fazla dokunmayacak. Yeni nesil 3D Xpoint teknolojisinin gelecek yıl tanıtılması ve sonraki yıl da piyasaya çıkması bekleniyor. Bilindiği gibi 3D Xpoint tabanlı Intel Optane SSD ürünleri gelecek yıl piyasaya sürülecek. Bunun yanısıra Çinli Tsinghua Unigroup ortaklığının Micron’u satın alma girişimleri mevcut. 23 milyar dolar gibi bir fiyattan bahsedilen satın alma için ortaklığın yönetim kurulu başkanı Zaho Weiguo’nun ABD’ye gittiği ve olabilecek bir resmi engelleme durumunun önüne geçmek için Washington’da görüşmeler yaptığı ifade ediliyor.

Toshiba ve SanDisk İşbirliğiyle 256 GB’lık BiCS FLASH NAND Bellekler

Toshiba ve SanDisk’in bit maliyeti ölçeklendirilebilir – BiCS flash tabanlı NAND bellekler üzerindeki çalışmaları yıllar öncesine dayanıyordu ve bu çalışma meyvesini, 48 katmanlı ve 256 GB’lık BiCS NAND bellekler verdi.

EN UCUZ NOTEBOOK FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

BiCS NAND bellekler 3 boyutlu olarak geliştiriliyor ve 3-bitlik TLC NAND mimarisini temel alıyor. Yılın başlarında yine 48 katmanlı ancak 128Gb kapasiteli ve 2 bitlik MLC mimarisini temel alan bir BiCS NAND bellek tanıtılmıştı. Daha küçük bir alana daha yoğun veri kaydedilmesini sağlayan BiCS NAND bellekler, tüketici ve kurumsal SSD modellerinden mobil cihazlar ve hafıza kartlarına kadar geniş bir alana hitap edecek. Yapısında U şekilli NAND dizileri kullanan BiCS NAND bellekler bu sayede rakip 3D NAND mimarisine göre daha verimli bir dizilim ve kullanılan yonga boyutlarının da daha küçük olması gibi avantajlar elde ediyor. Kısaca BiCS NAND bellekler 3D NAND alanında önemli avantajlar sunacak. Bunlardan en önemlisi daha küçük alana daha fazla depolama kapasitesi sıkıştırabilmek. 15nm fabrikasyon süreci ile üretilecek 128GB MLC ve 256GB TLC BiCS NAND bellekler için Toshiba yeni bir tesis inşa etti. Toshiba ve SanDisk önümüzdeki haftalarda gerekli üretim ekipmanlarını tesise taşımaya başlayacak. Tesisin tam olarak faaliyete geçmesi ise gelecek yılı bulacak. Bu bakımdan yukarıda bahsettiğimiz BiCS NAND belleklerin piyasaya çıkışı gelecek yıl sonlarına doğru olacak.

Mushkin Atlas Vital SSD Serisini Tanıttı

SSD dünyasında yeni yeni dikkat çekmeye başlayan ve kompakt yapısıyla dikkat çeken M.2 standardı son olarak Mushkin tarafından geliştirilen Atlas Vital SSD serisinde de kullanıldı.

EN UCUZ NOTEBOOK FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Seri aslında yeni değil ancak M.2 standardı seriye ilk defa ekleniyor. 6 Gbps SATA desteği sunan Atlas Vital M.2 serisi 22mmx80mm şeklinde ölçüler sunuyor. Seri Ultrabook modelleri, ince dizüstü modelleri ve küçük yapıdaki SSD ürünlerini hedefliyor. Seride SandForce SF-2000 kontrolcüsü kullanılıyor. DRAM gerektirmeyen bu kontrolcü sayesinde Atlas Vital serisinin PCB alanında daha az bileşen kullanılıyor ve böylece boş alan elde edilebiliyor. Ayrıca DRAM tamponlamasının olmayışı da elektrik kesintileri esnasında SSD’nin veri kaybını da engelliyor. Seride devamlı okuma hızı 550MB/s seviyesinde ve devamlı yazma hızı 535MB/s seviyesinde iken, rastgele 4K okuma performansı da 86 000 IOPS seviyesinde seyrediyor. Mushkin seride hangi marka NAND bellekler kullandığını açıklamadı. Mushkin Atlas Vital M.2 SSD serisinde 120GB kapasiteli model 80$, 240GB kapasiteli model 110$, 250GB kapasiteli model 116$, 480GB kapasiteli model 185$, 500GB kapasiteli model ise 190$ olarak satışa sunuldu.

Seagate’den Xbox’a Özel 2TB Game Drive Alanı

Dünyanın en iyi oyun konsollarından Xbox 360 ve Xbox One, harici depolama birimlerinin kullanımına olanak sağlamasıyla birlikte, Seagate firması bu fırsatı hemen değerlendirdi.

EN UCUZ NOTEBOOK FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Gamescom 2015 fuarında tanıtılan 2TB Game Drive taşınabilir depolama birimi Xbox One ve Xbox 360 kullanıcılarına geniş bir ek depolama alanı sağlayacak. Kullanıcılar 2TB alan ile 50 oyuna kadar depolayabilecek. Kolay bir kurulum sürecinden sonra kullanabileceğiniz 2TB Game Drive taşınabilir depolama birimi Microsoft ile işbirliği kapsamında geliştirildi. USB 3.0 üzerinden bağlantı kurulduğu için veri aktarımı da oldukça hızlı. Ayrıca ekstra bir güç kablosu gerekmiyor ve USB 3.0 üzerinden gerekli enerjiyi karşılayabiliyor. Seagate Game Drive for Xbox modeli 110$ fiyat etiketi ile satışa sunulmuş durumda.