Intel, SSD Pazarında Samsung’a Kafa Tutacak

0
914
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
SSD pazarında hakimiyetini sürdüren Samsung’a kafa tutmaya hazırlanan yarı iletken devi Intel geçtiğimiz dönemlerde duyurduğu 750 serisi SSD’lerin fiyatını düşürerek rekabeti kızıştırmayı planlıyor.
Hatırlamak gerekirse PCIe 3.0 x4 ve Non-volatile memory express (NVMe) iletişim arayüzlerini kullanan 750 Serisi SSD’ler sıralı okumada 2,400MB/s, yazmada ise 1,200MB/s gibi oldukça yüksek hızlara ulaşabiliyordu.

Günümüzde Samsung global SSD pazarının yaklaşık %30’una sahip iken, Intel ve Sandisk %20’den daha az pazar payları ile onu takip ediyor. Ancak Intel yatırımlarının karşılığı yeni teknolojisi ve fiyat avantajı ile 2016 yılında Samsung’u yakalamayı hedefliyor. Kaynaklar da şirketin Güney Koreli rakibini 2016 yılının ikinci yarısında yakalayabileceğini hatta geride bırakabileceğini belirtiyorlar.
Intel’in genel SSD performanslarına baktığımızda şirketin Samsung’un gerisinde kaldığını görüyoruz. Ancak şirket buna rağmen kurumsal SSD pazarını domine etmeyi başarıyor. Kurumsal pazardaki kar marjının daha yüksek olması da şirketin bu sektördeki kazancını yukarıya çekiyor. Intel’in diğer tüketicilerin ilgisini daha fazla çekmeyi başarırsa sektörde nelerin değişeceği merak konusu.